The Story of Icefrog

The Story of Icefrog

قبل از اینکه بخوام راجع به زندگی IceFrog صحبت کنم یه سری نکات رو بگم :
از اونجای که IceFrog شخصا علاقه ای نداره که اصلا خودش رو نشان بده یا به سوالاتی که درباره خودش میشه پاسخی بده جمع اوری این اطلاعات خیلی سخت هست و درست و غلط بودنش هم مشخص نیست ولی من تمام سعی خودم رو کردم هر چیزی که در این مقاله درباره زندگی IceFrog قراره گفته بشه با سندیت باشه.

یک سری اسم اشخاص هست که بهتر قبل از اینکه صحبت درباره زندگی IceFrog رو شروع کنم راجعبشون توضیح مختصری بدم.

شخصی به اسم Pendragon که الان در مجموعه Riot Gaming فعالیت میکنه و یه جورای شروع کننده Dota و League of Legends است .
که 20-30 تا از هیرو های دوتا ایده ش رو Pendragon داده .

شخصی به اسم Guinsoo که در واقع طراحی Basic مپ بازی Dota AllStars رو انجام داده .

شخصی به اسم Neichus که کار های Debug رو انجام میداده .

شخصی به اسم Terror13laze که هیرو های مثل : Tidehunter , Spirit Breaker , Phantom Lancer , Bloodseeker , Enigma و ایتم Hand of Midas ایده ش رو داده بوده .

این اشخاص در سال 2004 با اسم Team Dota Allstars معروف به TDA
کار خودشون رو اغاز کردند که بعدا Icefrog به این تیم اضافه میشه .


Neichus تو Reddit نوشت بعد از یه مدت کار کردن من انگیزه خودم رو از دست دادم و من اینکارو بیشتر برای سرگرمی انجام میدادم وقتی دانشجو بودم ولی دیگه داشت خیلی رو مخ میرفت این مسئله , ساعت ها وقت گذاشتن برای Debug کردن و اینکه سر اخر ندونی اصلا این کارا برای کسی ارزش داره ؟ سر اخر من این مسئولیت رو , رو دوش Icefrog گزاشتم و خیلی خوشحال هستم که میبینم بعد از این همه سال با تیم Valve به اینجا رسیده

این ها صحبت های Neichus بود از اینکه چی شد اصلا Icefrog به تیم TDA پیوست.

یک کاربری تو Reddit از Neichus چند سوال میپرسه :

چیشد که تو به این مقام رسیدی که Main Editor Dota-Allstars بشی؟
چرا با وجود تو و Guinsoo بازی همچنان خیلی باگ داشت؟ و دقیقا سر چه باگی بود که به خودت گفتی من نیاز به کمک کسی دارم و رفتی سراغ IceFrog؟

Neichus در جواب میگه که :
به مرور زمان Guinsoo کمتر تو پروژه نقش داشت و اینکه MAP توسط یک سری متود های غیر حرفه ای پیش میرفت بعد از یک جاهای من به شخص احساس کردم کارهای Guinsoo دیگه مفید نیست و داره به ماهیت پروژه صدمه میزنه پس من پروژه رو از اون گرفتم .
بعد از این تصمیم من باعث شد 2 شخص جدید به پروژه اضافه بشوند.
Pendragon کسی که سایت رو کنترل میکرد و کسی که سایت رو کنترل کنه دنیا رو در واقع کنترل میکرد .
من نمیخوام بگم چجوری با Icefrog اشنا شدم ولی اون مهارت این رو داشت که قفل MAP رو بشکنه و به من دسترسی بده .
پس من هم سایت رو داشتم و هم دسترسی به MAP
و اینکه چرا زمانی که پروژه دست من و Guinsoo بود اینقدر پروژه باگ داشت به این دلیل بود توانای ما برای Debug کردن خیلی مبتدی بود و Icefrog اولین شخصی بود که واقعا برنامه نویسی حرفه ای کار کرده بود و این Debug کردن ها براش خیلی ساده بود.

از اونجای که Icefrog فعالیت خودش رو با Valve اغاز کرده بوده خیلی از پلیر ها واقعا علاقه مند بودن تا از Icefrog سوال های خوشون رو بپرسند
از این رو یک کاربر میاد تو Reddit میگه که ما بیایم یک موضوعی ایجاد کینم و او پست اینقدر RATE بگیره تا بیاد تو صفحه اول Reddit شاید اون موقع Valve یا Icefrog اینو دیدن و بیان جواب مارو بدن.

یک کاربر یک پست ایجاد میکنه تو Reddit با یک سری سوالات کاملا عادی و منطقی
یک کاربر میاد زیر اون پست مینویسه احتمال اینکه این اتفاق بیافته و کسی بیاد جواب مارو بده صفره !!!

بعد از این اتفاق ها Icefrog خودش شخصا تصمیم میگیره تو وبسایت Dota یک سری سوال و جواب هارو پاسخ بده
یک نکته رو من اینجا ذکر کنم این سایت دیگه در دسترس نیست برای همین به کل این سوال و جواب ها دسترسی نمیشه داشت
سایت Dota-League.com این سوال رو از Icefrog میپرسه که تو ایمیل خودت رو بر روی Loadingscreen دوتا گزاشتی چقدر ایمیل در روز دریافت میکنی و احمقانه ترین ایمیل که دریافت کردی چی بوده ؟
در جواب Icefrog میگه : ایمیل های زیادی میاد و روز های زیاد و کم داره مثلا دیروز 100 تا ایمیل اومد و من سعی میکنم همه ایمیل هارو بخونم و جواب بدم زیرا وقتی اون شخص زمان گذاشته و برای من ایمیلی نوشته منم موظف هستم همین کار رو انجام بدم ایمیل های خنده دار هم بله هست ولی من مطمئن نیستم اینجا جای مناسبی باشه برای به اشتراک گذاشتن ایمیل های و شاید اون ها راضی نباشند.

سوال بعدی توسط یک شخص نامعلوم : ایا تو از دوتا و اپدیت های که میدی پولی میگیری ؟
در جواب Icefrog میگه نه من نمیگیرم . این سوال بار ها از من پرسیده شده که مثلا در فلان سایت داره هزینه ای گرفته میشه ایا به تو میرسه باید بگم نه و من فقط در سایت خودم و بلاگ شخصیم فعالیت دارم.

سوال بعدی از کاربری با نام Sodoes : میشه به ما بگی چجوری با Valve اشنا شدی و چطور بود از نظر خودت تا به اینجا :
در جواب Icefrog میگه : این با یک ایمیل اغاز شد که در ایمیل گفته بودن به دوتا علاقه مند هستند و من نمیدونستم از این سفر چه انتظاری باید داشته باشم بعد از رسیدن و صحبت کردن در این باره متوجه شدم اون ها خیلی علاقه مند هستند و چقدر دیدگاه هامون به هم نزدیکه . اون ها هم با من هم عقیده بودن و نمیخواستند Basic اصلی بازی از بین بره تا باعث بشه کاربر های ناراضی باشند و یکی از مهم ترین چیز های برای من این بود که قرار نبود کسی بالا سر من باشه به من بگه چیکار بکن چیکار نکن همه کسانی که Valve در اختیار من گذاشته بود تیم حرفه ای بودند و از کار کردن روی این پروژه لذت میبردند و سر اخر هم پلیر ها و هم سازندگان بازی راضی بودند ولی خوب بعد از اینکه اپدیت میدیم و من هیرو مورد علاقه کسی رو NERF میکنم تا یک هفته ادم بده منم.

بعد از این سوال و جواب ها اقای Pendragon تصمیم میگیره سایت Dota رو منحل کنه و در یک مقاله دلیل این کارش رو توضیح میده :
دلیل اینکه من الان دارم این مقاله رو مینویسم و با شما به اشتراک میزارم اینه که احساس کردم یک سری حرف ها باید زده بشه من تصمیم داشتم از پروژه دوتا پولی در بیارم ولی Icefrog علاقه ای نداشت که بعد من متوجه شدم این یک دروغ بوده و اون پشت پرده داشته با شرکت S2Games سازنده بازی HON درباره فروش حق بازی صحبت میکرده حتی با شرکت Riot فرق من با Icefrog در اینه من پشت پرده کار هامو انجام ندادن و مستقیما گفتم که دارم با مجموع Riot همکاری میکنم و بعد از لانچ شدن LoL من دیگه زمان کافی و علاقه ای به کار کردن بر روی پروژه دوتا نداشتم.
بعد از این مقاله وقتی Pendragon از تیم جدا شد خیلی ضرر زیادی به دوتا زد زیرا اون سایت رو Shutdown کرد و تمام و Trademark سایت رو کپی کرد برای Riot که اصلا برای اون نبوده به دلیل دسترسی که داشته از اعتماد Icefrog و بقیه تیم سو استفاده کرد.

بعد از این اتفاقات Marc ‘Tryndamere’ Merrill. Marc Merrill is the President and CMO of Riot Games Inc در Reddit نوشت :
بله که اون با ماست اینجا مخاطب اون Pendragon هست
او یک شخص بی نظیر است کسی که علاقه و هوش بالای داره و اون کسی است که این بخش هارو در Riot ایجاد کرده :
Player Support Team
Video Production Team
Graphic Design Team
Web Team
User Experience Team
Player Experience Team
اون کسی بوده که به پروژه معنا داد و کسی هست که خیلی از کمپانی های بازی سازی از من پرسیدن این کی هست ؟؟
و جالب تر از همه بعد از اون همه زمانی که برای دوتا گذاشته بود هنوزم که هنوزه خیلی با علاقه داره بر روی پروژه Riot کار میکنه
من با شما شوخی ندارم اون واقعا Dark Knight of Dota است

دلیل اینکه درباره این موضوعات صحبت شده در این مقاله این است که
نشان بدم که چی شد Icefrog تنهای کاره خوش رو با Valve اغاز کرد
و یکم با داستان های که Icefrog پشت سر گذاشته تا به اینجا برسه اشنا بشید
شاید براتون سوال پیش امده باشه که چرا Icefrog هیچ ارتباط مستقیمی با طرفدارهاش برقرار نمیکنه .
خوب اون سال ها قبل یک عکس از گربه خودش رو به اشتراک میزاره و از کاربر های میخواد براش یک اسم انتخاب کنند 99% از جواب ها این بوده که توی احمق به جای اینکه رو پروژه دوتا کار کنی و Debug کنی امدی اینجا و واسه گربه میخوای اسم انتخاب کنی ؟ 1% هم برای گربه اسم انتخاب کرده بودند از این اتفاق به بعد دیگه Icefrog چیزی با پلیر های به اشتراک نذاشت😂

i

از اون موقع به بعد  Icefrog  فقط با طرفدار های چینی خودش در ارتباط مستقیما
این لینک پروفایل شخصی Icefrog است
https://www.weibo.com/icefrogcn?nick=IceFrog
خیلی مختصر بخوام بگم WEIBO در واقع توییتر چینی است
و قدیم روی Wall خودش به چینی نوشته بوده اگه دوست دارین با من صحبت کنین برین چینی یاد بگیرین

شاید پیش خودتون بگید یعنی Icefrog چینیه ؟؟
به این پست نگاه کنید که ترجمش میشه این :
من اخیرا دارم سعی میکنم چینی یاد بگیرم از دوستان چینی خودم میپرسم این متنی که من نوشتم به عنوان یک مبتدی چطور بوده .

پس میشه از این متنی که Icefrog به اشتراک گذاشت به این نتیجه رسید نه Icefrog چینی نیست فقط علاقه منده😂

در سال 2011 , دو هفته بعد از اینکه ایدی WEIBO خودش رو ساخت یک عکس از گربه دوباره به اشتراک گذاشت و از کاربر هاش خواست تا براش اسم انتخاب کنن که سر اخر اسم گربه رو Nova گذاشت

در سال 2012 خیلی از کاربر ها از Iceforg عکس از خودش رو درخواست کرده بودند که اون این عکس رو به اشتراک میزاره 😂😂

در سال 2014 یک سری عکس به اشتراک میزاره Icefrog از اتاق خودش که نوشته دوست دختر من برای سال نو چینی اتاق من رو تزیین کرده و به من گفته پولم رو بزارم زیر بالشتم , من دلیل این کار رو نمیفهمم .
خوب پس دلیل اصلی اینکه Icefrog علاقه مند چینی یاد بگیره و این که سال نو چینی های تو دوتا خیلی محبوبه مشخص میشه اینجا دوست دختر Icefrog چینیه 😊

سال 2012 عکسی از کاسه پر از منگو به اشتراک میزاره و میگه منگو های چینی خیلی خوشمزه تر از منگو های امریکاست و بار ها به اینکه علاقه زیادی به منگو داره در WEIBO خودش گفته
دلیل اینکه ما ایتم منگو رو در دوتا داریم همینه 😂

از این موضوع که بگذریم یک شخصی که خودش رو یکی از کارمندان Valve معرفی میکنه یک مقاله رو منتشر میکنه به اسم The Truth به معنای واقعیت از اونجای که متن این مقاله زیاده من فقط خلاصه از این رو براتون ترجمه میکنم :
این شخص در این مقاله اگه توجه کنید یک سری از جاهاش فیلتر شده که به گفته کاربر های اینجا ها اسم خوده Icefrog اورده شده و به همین دلیل با پیگیری های قانونی Valve این مقاله ادیت شده و از اینترنت حذف شده است.

درباره مقاله : شاید از خودتون بپرسید من برای چی دارم این کار رو انجام میدم یا هدفم چیه از اینکار چرا دارم شغل خودم و دوستانم رو تو خطر قرار میدم این به خاطر اینه که از وقتی Icefrog امد به Valve همه مارو نابود کرد ادمی که نمیشه حتی باش دو کلمه صحبت کرد کسی که مهارت صحبت اجتماعیش زیره صفره و تو رو تو محیط کاریت فقط تخریب میکنه
یک چیزه جالب درباره Icefrog اینه اون یک دروغ گو بزرگ است به دلیل بودن یک فضای خالی خیلی بزرگ تو رزومه کاری اون تو کی فارغ التحصیل شدی ؟پول از کجا در میاوردی ؟ چطور اینقدر وقت داشتی سره بازی دوتا که به گفته خودت سرگرمی بوده برات اینقدر وقت بزاری ؟همه این ها نشون میده او توسط خانوادش حمایت میشده .

خوب بعد از خوندن این مقاله واقعا نمیشه گفت یعنی Icefrog واقعا همچین ادمیه ؟مخصوصا اینکه تمام حرف های که در این مقاله زده شده همه دیدگاه شخصی یک فرد بوده و بدون هیچ مدرکی .

یک کاربر تو Reddit این پست رو میزاره به همراه مدرکی که نشون میده از طرف S2Games چک حقوقی دریافت کرده دلیل اینکه تصویر از چک رو گذاشته اینه که ثابت کنه واقعا کارمند S2Games بوده.
و در این پست میگه : وقتی Icefrog به تیم S2Games مراجعه کرد برای ساخت بازی HON دید که این اون چیزی که میخواد نیست و S2Games توانای انجام ایده فکری Icefrog رو نداره که البته باید خدارو شکر کرد که Icefrog و S2Games به نتیجه نرسیدن چون در این صورت دیگه Dota 2 به این شکل وجود نداشت .

یک نکته جالبی هم ذکر کنم قبل از تمام این اتفاقات S2Games , Riot , Valve خود Icefrog میره سمت Blizzard و از اون ها میخواد تا براش این محیط رو فراهم کنند برای بازی Dota 2 ولی به گفته Rob Parado میتونین google کنید ببینید کی هستند ایشون , در ان زمان که Icefrog امد پیشه ما تیم ما درگیر World of Warcraft و Starcraft II و Diablo III بود و ما زمان و تمرکز کافی برای فراهم کردن نیاز های Icefrog نداشتیم  .

و در اخر یکی از اعضای قدیمی Team TDA به نام Terror13laze با ارائه مدارک که نشان بده واقعا Terror13laze است و با Icefrog در ارتباط بوده این تصاویر رو منتشر کرده و درباره Icefrog میگه :
در زمانی که ما با هم کار میکردیم من هیچوقت از اون بدی ندیدم و همیشه با حوصله و علاقه جواب من رو میداد و Neichus کسی بود که اون رو به من معرفی کرد مطمئنا اگر Icefrog ادم بدی بود Neichus هیچ وقت اون رو به تیم نمیاورد.
میشه به ما بگی چرا یک نفر باید پس بیاد چنین مقاله رو تو اینترنت منتشر کنه . خوب به نظر من این شاید واسه جلب توجه یا خودنمای بوده باشه واقعا نظری ندارم ولی میتونم بگم Icefrog این ادمی نیست که تو این مقاله گفته شده اینو مطمئنا هستم😂

پایان

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و با دوستانتون به اشتراک بگذارید .
گرد اوری و ترجمه توسط تیم دوتا 2 پرشین نزدیک به یک ماه به طول انجامیده است .

۱۵ نظرات
 1. علی می گوید

  ممنون واقعا عالی بود🌹
  خسته نباشین داستان زندگی Gabe هم اگه میشه بزارین

 2. علی می گوید

  بسیار جالب بود
  یه سوال تاحالا حدس هایی برای شخص آیس فراگ شده؟
  کسی سن اش رو میدونه؟

  1. دوتا 2 پرشین می گوید

   به امید خدا در پست های آینده در موردش صحبت میکنیم

 3. H3N می گوید

  خیلی جالب بود ..مرسی ..فقط کاش امکان لایک کردن و به سایتتون اضافه کنید..الآن من نظر خواصی نداشتم ..فقط خواستم تشکر کنم ..اونجوری لایک میکنم میرم دیگه :)..بازم مرسی که وقت گذاشتین

  1. دوتا 2 پرشین می گوید

   چشم

 4. TeenMoD می گوید

  خسته نباشی داداش واقعا حال کردم مرسی از زحمتی که برای این پست کشیدی D:

  1. دوتا 2 پرشین می گوید

 5. ali3shah می گوید

  اقا خستگیم در رفت دمت گرم که انقد وقت گذاشتی واقعا کیف کردم

 6. Hosein می گوید

  damet garm, kheili zahmat keshidi

 7. empty می گوید

  با عرض سلام خیلی از مقاله خوب و از سایت عالیتون ممنونم واقعا خسته نباشید

 8. RF4 می گوید

  مقاله زیبایی بود اما از نظر خودم بیلزارد هنوز وقت داره که به حالت اولش برگرده اما چرا اینکار رو انجام نمیده جای سوال داره، دوتا ۲ به قسمتی رسیده که اگر بیلزارد بخواد میتونه این بازی رو نابود کنه به شرطی که جایگزینش مناسبش رو ارائه بده……. البته من سعی کردم ایده ای که توی ذهنم بود رو برای بیلزارد بفرستم اما راه ارتباطی در این زمینه توی سایتشون ندیدم ، خوشحال میشم اگه کسی اطلاع داره منو راهنمایی کنه
  @RF418 ایدی تلگرامم هست

 9. Amir می گوید

  آقا یک سوال آیس فروگ که گفتین برای باگ و ..‌. بود چرا عکسش یک غورباغه است؟

 10. Amir می گوید

  آقا یک سوال آیس فروگ که گفتین برای باگ و ..‌. بود چرا عکسش یک غورباغه است؟

 11. SQLIBLACK می گوید

  سلام عالی بود همین که وقت گذاشتی خوبه من تا آخرش خوندم (:

 12. Arman می گوید

  پس در حقیقت میشه گفت بازی lol یک بازی کپی شده از روی مپ دوتا است شایدم بعضی از هیروها و ایتم ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.